Pratim danas pressicu gradonačelnika (putem Facebooka, naravno, jer je meni onemogućeno prisustvovanje), a o čemu on danas priča: opet o kaznama! Čak sam ga i pustio neko vrijeme, ali pošto inzistira evo i par mojih na tu temu.
Inače su prijetnje arhaičan oblik vladanja, ali gradonačelnik u svojoj nemaštovitosti i nepraktičnosti očito ne zna za bolje pa u nekom svom svijetu vjeruje da su njegovi nastupi dojmljivi!
No, naš gradonačelnik očito ne shvaća da iza prijetnji prije ili kasnije mora stajati djelovanje, a u njegovom slučaju djelovanje ne može stajati jer isto nije ustanovljeno na zakonu (iako se on često poziva upravo na zakon).
Već sam pisao o tome kako su mu prijetnje loš potez i kako neće uroditi nikakvim plodom, a osobito ako su prijetnje isprazne, što u njegovom slučaju svakako jesu!
povezani članak: Edukacija a-la Tomaševille...kužiš dociranje, prijetnje i zastrašivanje?!"
Kako bilo, na sva zvona je pričao o "brojnim kaznama" koje su već ostvarene i tako pokušao utjerati strah u kosti preostalim "neposlušnicima koji očigledno ne žele promjene i žele srušiti novi model".
Da, otprilike se na to svodi retorika našeg gradonačelnika koji kao i njegov prethodnik za sve svoje pogreške i nesposobnosti krivi građane! Očito se neke stvari ne mijenjaju iako je Tomašević "zagovornik" promjena!
A sad idemo ozbiljno pogledati sve aspekte njegovih priča i tvrdnji...
Izdane kazne su manipulacija i obmana
"U 2022. godini vezano uz nepropisno odlaganje otpada na području Grada Zagreba ukupno je izrečeno preko 3.000 sankcija, od čega oko 2.800 upozorenja i preko 250 kazni u ukunom iznosu od 300.000 kuna protiv poznatih prekršitelja."
Nikad i nigdje se ne otkriva koliko je kazni vezano uz plave vrećice! Prema broju kazni i ukupnom iznosu kazni mogu zaključiti jedino da se radi o kaznama u visini 1.000 i više kuna koje se uobičajeno izdaju za glomazni otpad i slične veće prekršaje pa je logično da niti jedna od navedenih kazni nije vezana uz plave vrećice.
"Krajem prosinca 2022. godine posebne ophodarske službe Čistoće i komunalnog redarstva krenule su s provedbom pregledavanja spremnika kod korisnika koji ne ispunjavaju svoje obveze..."
Komunalni redari nemaju apsolutno nikakve veze s korištenjem ili nekorištenjem plavih vrećica, a tvrdnje gradonačelnika o nadležnosti komunalnog redarstva su najobičnija obmana i laž (op.a. više o tome dalje u tekstu).
"Naglasak je na na 3 slučaja prekršaja:
1. korisnik ne odlaže svoj miješani komunalni otpad u standardiziranu ZG vrećicu,
2. ukoliko poslovni korisnik odlaže svoj otpad u spremnike dodijeljene kućanstvima,
3. korisnik ne predaje svoj komunalni otpad putem svog zaduženog spremnika, već je neovlašteno odložio otpad u tuđi spremnik."
Samo u prvom slučaju postoji teoretska mogućnost kazne i to samo ugovorne (o tome nešto kasnije u tekstu), a za ostala dva slučaja uopće ne postoji mogućnost kažnjavanja (op.a. ne postoji zakonom utemeljeni prekršaj niti prekršajna kazna za navedeno, a ne može se izdati niti ugovorna kazna jer se ne radi o ugovornim korisnicima koji krše neku ugovornu odredbu).
"Provjera se obavlja otvaranjem vrećice. Sve se unosi u aplikaciju, zajedno s fotodokumentacijom. Do 10. siječnja 2023. godine od strane timova evidentirana je 31 nepravilnost (20 kod poslovnih korisnika, 11 kod privatnih korisnika). Sve nepravilnosti se sustavno evidentiraju, a biti će iskazane u dijelu računa naših korisnika za veljaču 2023. godine."
Koju i kakvu aplikaciju? Ne postoji niti jedna aplikacija koja bi cjelovito pokrivala sustav identifikacije korisnika spremnika te koja bi identificirala kršitelja odluke, a jedino bi takva bila od koristi. Moguće da imaju nekakvu improviziranu aplikaciju koja pohranjuje fotografije, ali za to im i ne treba aplikacija kad danas svaki mobitel ima mogućnost fotografiranja na način da u fotografijama zabilježi datum, vrijeme i lokaciju nastanka fotografije.
Što se tiče utvrđivanja nepravilnosti to je vjerojatno tvrdnja na mjestu, ali potpuno je besmisleni navod da će kazne biti iskazane na računima. Baš me zanima...
Pozivam sve koji na svom računu za Čistoću dobiju bilo kakvu kaznu za plave vrećice da mi se jave, osobno ću financirati sastavljanje prigovora od strane vrhunskog odvjetnika za prekršaje i obvezno-pravne odnose!
Komunalni redari i komunalni red
Koliko puta ste čuli gradonačelnika kako spominje komunalne redare?
A znate kakve veze komunalni redari imaju s plavim vrećicama? Apsolutno nikakve!
Naime, komunalni redari mogu kazniti jedino osobu ili osobe koje zateknu kako odbacuju otpad na javnoj površini (primjerice stari ormar ili vrećicu s otpadom na obližnji nogostup ili zelenu površinu), ali ako nikoga ne zateknu (ili "uhvate") u samom činu onda neće kazniti "krivce" nego Čistoću!
Upravo tako, prema Odluci o komunalnom redu Čistoća je dužna sama takav otpad ukloniti, a ako to ne učini onda komunalni redar po prijavi građana mora kazniti Zagrebački Holding i Davora Vića, voditelja podružnice Čistoća! ;-)
Isto se odnosi i na situaciju kad su spremnici pretrpani pa građani ne mogu u njih odložiti svoj otpad nego to čine na način da vrećice odlože oko spremnika!
Dakle, ako vidite hrpu većica za otpad ili razbacani otpad oko spremnika za otpad slikajte i pošaljite prijavu s lokacijom Komunalnom redarstvu pa nek naš gradonačelnik shvati tko i zašto može dobiti kaznu! E-mail je
vanjska poveznica: Odluka o komunalnom redu
Članak 88. odluke o komunalnom redu jasno propisuje jedno što se odnosi na kazne komunalnih redara prema građanima:
Na površinama javne namjene zabranjeno je:
1. bacati goruće predmete u košarice za otpatke i košarice za pseći izmet ili spremnike za odvojeno prikupljanje otpada te paliti otpad;
2. neovlašteno postavljati ili oštećivati košarice za otpatke, košarice za pseći izmet ili spremnike za odvojeno prikupljanje otpada i rasipati komunalni otpad te onečišćivati prostor oko košarica za otpatke i pseći izmet te spremnika;
3. onemogućavati pristup vozilu za sakupljanje otpada do mjesta na kojem se nalaze spremnici za otpad;
4. popravljati, servisirati ili prati vozila na površinama javne namjene;
5. ispuštati otpadne vode;
6. ostavljati vozila bez registarskih pločica, odnosno neregistrirana vozila, kamperska vozila, prikolice i druga priključna vozila, plovne objekte i olupine plovnih objekata, vozila oštećena u sudaru i olupine vozila;
7. onečišćavati površine javne namjene bacanjem ili ostavljanjem reklamnih i drugih letaka na vozilima i predmetima na javnim površinama;
8. obavljati radnje kojima se onečišćuju površine javne namjene ili propuštati obavljanje radnji kojima se sprječava onečišćenje površina javne namjene;
9. odbacivati glomazni, građevinski i drugi otpad.
Zabranjeno je po površinama javne namjene crtati i pisati poruke ili tekstove bez rješenja gradskoga upravnog tijela nadležnog za komunalne poslove, osim prometne signalizacije sukladno posebnim propisima.
Članak 98. (između ostalog) pak jasno propisuje odgovornost Čistoće:
Davatelj javne usluge prikupljanja mješovitoga komunalnog otpada, biorazgradivog otpada, odvojenog otpada i krupnog otpada dužan je:
- komunalnom redaru prijaviti mjesta nepropisnog odbacivanja otpada na javnu površinu,
- redovito i bez naloga sakupiti otpad koji je nepropisno odbačen uz spremnike za otpad.
Članak 114. određuje visinu kazne i temelj prekršaja:
Novčanom kaznom u iznosu od 3.000,00 do 8.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba ako:
15. postupa suprotno članku 98. ove odluke
Zaključno u ovom odjeljku, komunalni redari nemaju apsolutno nikakve veze s "novim modelom" prikupljanja otpada, a posebno nemaju s plavim vrećicama i jedino koga komunalni redari mogu kažnjavati su Zagrebački Holding i Davor Vić!
Zakon o gospodarenu otpadom i Odluka grada
Zakon u članku 70. stavku 4. određuje da je korisnik usluge dužan:
1. koristiti javnu uslugu na području na kojem se nalazi nekretnina korisnika usluge na način da proizvedeni komunalni otpad predaje putem zaduženog spremnika
2. omogućiti davatelju usluge pristup spremniku na mjestu primopredaje otpada kad to mjesto nije na javnoj površini
3. postupati s otpadom na obračunskom mjestu korisnika usluge na način koji ne dovodi u opasnost ljudsko zdravlje i ne dovodi do rasipanja otpada oko spremnika i ne uzrokuje pojavu neugode drugoj osobi zbog mirisa otpada
4. odgovarati za postupanje s otpadom i spremnikom na obračunskom mjestu korisnika usluge, te kad više korisnika koristi zajednički spremnik zajedno s ostalim korisnicima usluge na istom obračunskom mjestu odgovarati za obveze nastale zajedničkim korištenjem spremnika
5. platiti davatelju usluge iznos cijene javne usluge za obračunsko mjesto i obračunsko razdoblje, osim za obračunsko mjesto na kojem je nekretnina koja se trajno ne koristi
6. predati opasni komunalni otpad u reciklažno dvorište ili mobilno reciklažno dvorište odnosno postupiti s istim u skladu s propisom kojim se uređuje gospodarenje posebnom kategorijom otpada, osim korisnika koji nije kućanstvo
7. predati odvojeno miješani komunalni otpad, reciklabilni komunalni otpad, opasni komunalni otpad i glomazni otpad
8. predati odvojeno biootpad ili kompostirati biootpad na mjestu nastanka
9. dostaviti davatelju usluge ispunjenu Izjavu o načinu korištenja javne usluge
10. omogućiti davatelju javne usluge označivanje spremnika odgovarajućim natpisom i oznakom.
Nadalje, članak 72. zakona jasno definira ugovornu kaznu:
(1) Korisnik usluge dužan je platiti davatelju usluge ugovornu kaznu ako ne ispunjava obveze iz članka 70. stavka 4. točki 1. do 4. i 6. do 9. ovoga Zakona ili ako ju neuredno ispuni.
(2) Iznos ugovorne kazne određen za pojedino postupanje korisnika usluge mora biti razmjeran troškovima uklanjanja posljedica takvog postupanja, a najviše do iznosa godišnje cijene obvezne minimalne javne usluge obračunane korisniku usluge iz stavka 1. ovog članka.
(3) Na pitanja ugovorne kazne iz stavka 1. ovoga članka koja nisu uređena ovim Zakonom primjenjuju se odredbe zakona kojim se uređuju obvezni odnosi.
(4) Kad više korisnika usluge koristi zajednički spremnik, nastalu obvezu plaćanja ugovorne kazne u slučaju kad se ne utvrdi odgovornost pojedinog korisnika snose svi korisnici usluge koji koriste zajednički spremnik sukladno udjelima u korištenju spremnika.
(5) Iznos određene ugovorne kazne iskazuje se na zasebnoj stavci na računu za javnu uslugu.
Nigdje u Zakonu o gospodarenju otpadom ne postoje plave vrećice niti išta vezano uz plave vrećice, a jedino spominjanje vrećica je u smislu "spremnika" kojeg je davatelj usluge dužan dati korisniku - i to potpuno besplatno!
Dakle, prema Zakonu o gospodarenju otpadom ne postoji moguća kazna zbog plavih vrećica bez obzira što je to predviđeno Odlukom grada! Odluka grada je niži pravni akt i ne može imati odredbe koje nisu predviđene Zakonom! Takva odredba u Odluci grada bila bi ništetna i upravo o tome trenutno odlučuje Visoki upravni sud čija odluka se iščekuje.
Ugovorna kazna
Ugovorna kazna jeste stvarna i jeste ozbiljna. Tu svakako nema spora. No, ugovorna kazna nema apsolutno nikakve veze s kaznenim i prekršajnim zakonodavstvom i tiče se samo i jedino Zakona o obveznim odnosima o čemu gradonačelnik očito nema ni najmanjeg pojma!
vanjska poveznica: Ugovorne kazne podružnice Čistoća
Kako i samo ime govori, ugovorna kazna temeljena je ugovorom Čistoće i korisnika i pokrivena je Zakonom o obveznim odnosima.
U praksi to znači da Čistoća (odnosno Holding, jer Čistoća nije posebna tvrtka, nego samo podružnica) može teretiti korisnika na računu za nepoštivanje ugovora.
Korisnik tada ima pravo na prigovor (tzv. reklamacija računa), a u konačnici može platiti sve s računa osim te "kazne"!
Čistoća (odn. Holding) ako ne pronađe rješenje s korisnikom mirnim putem mora pokrenuti postupak ovrhe odnosno mora pokrenuti tužbu za spor male vrijednosti.
vanjska poveznica: Spor male vrijednosti
U tim postupcima morat će jasno identificirati štetnika (u našem slučaju individualnog kršitelja ugovora). Dakle, morat će na neki jasan način dokazati da je osoba XY počinila kršenje ugovora (primjerice bacila miješani komunalni otpad u crvenoj vrećici). Kopanjem po vrećicama će možda i doći do nekog traga o identitetu štetnika...sretno s tim!
No, što ako ne pronađe nikakav dokaz o identitetu štetnika? Kaže gradonačelnik da će se dijeliti "grupne" kazne! Jasno, to je također teoretska mogućnost...teoretska...
U mojoj zgradi ima 9 stanova, time i 9 korisnika (op.a. nebitno je koliko ljudi živi u zgradi nego na koliko ljudi se vežu računi) koji su vezani uz spremnik za miješani komunalni otpad određenog broja (tzv. šifra ili serijski broj spremnika).
Naiđu ophodari Čistoće (dakle, ne komunalni redari jer oni s tim nemaju apsolutno nikakve veze) i ustanove da u spremniku postoje crvene i zelene umjesto plavih vrećica. Otvore ih i ne nađu dokaze o vlasniku otpada u vrećici. Sa svojom (potpuno bizarnom aplikacijom) evidentiraju događaj (vjerojatno fotografirajući) i mom haustoru dođe kazna od 500 kn (ne može biti veća za kućanstva) podijeljena na 9 dijelova i iskazana na 9 različitih računa.
9 korisnika piše 9 reklamacija i žalbi. Holding pokreće 9 ovrha. Korisnici ulažu 9 žalbi. Nastaje 9 sporova male vrijednosti.
Na sudu ne dolazi svih 9 korisnika zajedno jer se postupanja vode odvojeno, pa tako sud postaje opterećen s 9 postupaka u kojem će pojedinačno morati utvrđivati činjenice.
A koje su činjenice? Ne zna se počinitelj, što je ključno u bilo kojem postupku! Svaki od 9 korisnika će reći "ja nisam", a nikakav dokaz ne postoji da on jeste pa sud mora ići na odbijanje tužbe! Teret troškova je na tužitelju odnosno Zagrebačkom Holdingu, lova ide iz džepa građana u džep "vanjskim" odvjetničkim društvima koje je Tomašević obećao iskorijeniti...
Nadalje, što će biti osnovanost tužbenog zahtjeva? Korisnik nije koristio plave vrećice? Pa korisnik će se pozvati na Zakon o gospodarenu otpadom (čl. 70 i 72) i istaknuti da nema plavih vrećica u tom Zakonu!
Svi niži pravni akti (a posebno ugovori) moraju biti usklađeni s domaćim materijalnim pravom, u protivnom su neusklađene odredbe ništetne!
I da, ne treba zanemariti činjenicu da je netko "u prolazu" mogao te vrećice baciti u spremnik i da postoji ugovorna obveza korisnika da štite sadržaj spremnika, ali to je već neka druga tema...
Možda je zgodno istaknuti da je "prolaznik" svakako aboliran od "progona" jer on nije ugovorni korisnik i ne može mu nitko ništa! ;-)
A što je s centrom grada gdje ne postoje spremnici?
Kao što znate, gradonačelnik je odustao od podzemnih spremnika, a u međuvremenu je u centru uklonio sve spremnike za otpad pa imamo banalnu situaciju da:
1. ljudi vrećice ostavljaju na javnoj površini što je u izravnom sukobu s Odlukom o komunalnom redu
2. apsolutno svatko u Zagrebu može u bilo kojim vrećicama ostaviti svoj otpad u centru, pod uvjetom da nema nekakvu identifikaciju u vrećici (primjerice račun, iako i to nije dokaz već samo indikacija) ili da ga komunalni redar doslovno ne "uhvati na djelu" jer oni imaju pravo tražiti osobnu i izdati kaznu za odlaganje otpada na javnu površinu, bez obzira u kakvoj vrećici je otpad
Kad smo kod ovog zadnjeg, pitanje je kako je naš gradonačelnik to zamislio i inače...donio je odluku po kojoj ljudi moraju ostavljati smeće na javnoj površini, a opet drugom odlukom su komunalni redari obavezni u takvom postupanju identificirati i sankcionirati počinitelja!
Izgleda da naš gradonačelnik nije baš previše mislio o ičemu...
Zamislite da cijeli Zagreb krene nositi smeće u svakakvim vrećicama u centar...što je upravo inicirao naš gradonačelnik...
Plave vrećice pronađene u Dugom Selu
Iz Čistoće mi izvori stalno javljaju kako prodaja plavih vrećica opada, što ne mogu potvrditi jer mi je Ivan Novaković spriječio pristup informacijama pa mogu samo špekulirati, ali postoji jedna živopisna činjenica...plave vrećice sam zatekao u Dugom Selu!
Dugo Selo je u Zagrebačkoj županiji pa plave vrećice nemaju tamo što tražiti -- jako me je zaintrigiralo što se dešava!
Kontaktirao sam neslužbeno svoj izvor u domaćem trgovačkom lancu koji mi je objasnio kako su "pretrpani" plavim vrećicama koje se "baš i ne prodaju previše" pa su morali rasporediti robu po okolnim centrima budući da nemaju skladište u klasičnom smislu (op.a. za one koji ne znaju, uglavnom se koriste police postojećih prodajnih mjesta kao "skladište").
Apeliram na građane da informacije iz ovog članka ne koriste za prozvodnju nereda, jer je cilj bio samo informirati građane o bizarnim potezima trenutne gradske vlasti i gradonačelnika Tomaševića!
A kazne ako ikad dođu svakako se javite, rado ću pomoći...ako mogu!
Podržite nas i podijelite ovaj članak: