Zbog nedovoljnog interesa javnosti i izuzetno slabe interakcije pratitelja, ove stranice su prebačene u arhivski format
i više se neće ažurirati niti nadopunjavati novim sadržajem!

NOVOSTI: Zbog osobitih inzistiranja magistra Željka Renića, inače pomoćnika pročelnika za komunalno i prometno redarstvo u Zagrebu, odlučili smo iznova krenuti s radom, a novi portal će uz zagrebačke teme uključivati i teme iz Zagrebačke županije.

Uskoro na Zagreb24.hr

Čistoća je nedavno promijenila raspored odvoza bez obavijesti korisnicima. Zbog revolucije u Čistoći jedan cijeli tjedan nije se (na nekim lokacijama) odvozio miješani komunalni otpad. Gradonačelnik je odustao od čipiranja.

Gradonačelnik je umjesto uvođenja reda i zakonitosti u Čistoću odlučio od ožujka na računima ispisivati kazne...to bi mu se lako moglo obiti o glavu...i vrlo izgledno bude !!!

Uvod zapravo u cijelosti zaokružuje sadržaj ovog članka! 

reklamacije računa Čistoće
Izvor: Zagreb.hr

Rezultat navedenog je da su građani počeli pisati prigovore i to zbog sva tri navedena razloga, a rezultat opisanog mogao bi lako biti nenaplativost računa Čistoće!

U brojnim člancima sam pisao o tome kako se gradonačelnik Tomašević uopće nije pripremio za novu odluku o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada na području Grada Zagreba, koja je izglasana u gradskoj skupštini 24.02.2022. i koja se počela primjenjivati 01.10.2022. godine.

Dapače, gradonačelnik i voditelj Vić (kao i čitava uprava Zagrebačkog Holdinga) u cijelosti su se oglušili na primjedbe i upozorenja brojnih pravnika i djelatnika u Čistoći, a mnoge se "ušutkalo" brzim premještajem ili otkazom.

A sada takva nepromišljenost počinje dolaziti na naplatu.

Ne treba ni zaboraviti da je udruga "Ekologija Grada" podnijela Visokom upravnom sudu prijedlog za ocjenu zakonitosti navedene gradske odluke kao i prijedlog privremene mjere stavljanja odluke izvan snage do donošenja presude, koja se očekuje ove godine. Više o UEG možete saznati na njihovim stranicama (www.ekologija-grada.hr) i Facebook kanalu.

U međuvremenu je gradonačelnik iznova pojačao retoriku kazni zbog nekorištenja plavih vrećica...baš me zanima što će na koncu prevladati, no nekako se ne planiram kladiti na gradonačelnikove kazne! ;-)

Za praćenje ovog članka trebat će vam uvid u Zakon o gospodarenju otpadom i Odluku grada pa ih prilažem:

Idemo redom...

Čistoća promijenila raspored odvoza i nije obavijestila korisnike

Susjed iz Maksimira me je uključio u korespondenciju s gradonačelnikom Tomaševićem u kojoj je konstatirao da je Čistoća promijenila raspored odvoza (op.a. odvozila je četvrtkom, a odvoz je prebacila je na ponedjeljak) bez da je o tome obavijestila svoje korisnike!

Nadalje, susjed je konstatirao da je na službenoj mobilnoj aplikaciji Čistoće "RazvrstajMojZg" još uvijek navedeno kako se miješani komunalni otpad na njegovoj lokaciji prikuplja četvrtkom i to za više tjedana unaprijed!

I doista, na koji način je gradonačelnik zamislio da će odvoz otpada funkcionirati "bez vizualnog zagađenja" (ali i stvarnog zagađenja) ako taj isti gradonačelnik forsira red i disciplinu, a u isto vrijeme korisnike se ne informira temeljito o tom istom redu kako bi ga se mogli držati ?!?

Stvarno prestrašno da i ovaj banalni operativni zahtjev Davor Vić i njegov odnedavni zamjenik Bojan Ribić nisu u stanju provesti! Pitam se s pravom jesu li u stanju provesti išta i plaćamo li mi "masne" plaće potpunim diletantima ???

U višednevnoj korespondenciji moj susjed se nije mogao prestati čuditi krajnjem diletantizmu u organizaciji Čistoće u vezi ovog problema te ističe da se građanima prijeti "prekopavanjem smeća" i kaznama, a izostaje odgovornost glavnih krivaca za apsolutni nered u Zagrebu (op.a. voditelja Davora Vića i zamjenika Bojana Ribića).

U korespondenciji nakon 9 dana iz Čistoće se javljaju s obavijesti kako se na Bukovcu otpad odvozi ponedjeljkom! :-))))))

Citirat ću vrlo jasnu i vrlo preciznu poantu svog susjeda:

"Ako ćete Vi kopati po mom otpadu i kažnjavati, e onda hoću i ja Vašu odgovornost neradnici !!!! Čistoći neću pisati jer oni se ne javljaju na ništa živo pa nema smisla, mail poslan njima je isto kao da ga pošaljem u bunar!"

Dodao bih i kako je "program zbrinjavanja viškova radnika" također urodio plodom pa sada nedostaje radnika koji su se bavili pritužbama i reklamacijama građana! Ako bi svi građani uložili po samo jedan prigovor na račun Čistoće do okončanja reklamacija bi Holding garantirano bankrotirao! ;-)

Tjedan dana nije se odvozio otpad zbog revolucije Čistoće

Naravno, ovo se odnosi na dio Zagreba, jer se u nekim dijelovima otpad "uredno" odvezao. 

Naime, svi se sjećamo revolucije u Čistoći koju organizirali radnici Čistoće koncem siječnja 2023. zbog neopravdanih izvanrednih otkaza...

Tog tjedna na mnogim zagrebačkim lokacija nije se uopće odvozio miješani komunalni otpad.

Čitateljica koja je zbog navedenog poslala reklamaciju računa proslijedila mi je sve detalje kako bih o tome izvijestio sve vas!

Naime, prema čl. 14 Odluke najmanja učestalost odvoza miješanog komunalnog otpada je jedanput u tjedan dana.

Dakle, ukoliko Čistoća ne izvrši obvezu koju joj nalaže gradska odluka automatski se ogriješila o tu istu gradsku odluku i podliježe odgovarajućim sankcijama, a prema korisnicima Čistoća nije izvršila uslugu za koju se izdaje račun u paušalnom iznosu od 45 kn, odnosno 5,97 eura (tzv. fiksni dio cijene usluge).

Na koji način je Čistoća obračunala i odlučila naplatiti izvršenje usluge koja nikad nije izvršena ?!? Podsjećam da je ozbiljno kazneno djelo izdavanje tzv. fiktivnog računa, odnosno lažno i neistinito prikazivanje izvršenja usluge koja se neutemeljeno naplaćuje!

Utoliko je čitateljica tražila korekciju računa te navela:

"Najmanja učestalost odvoza miješanog komunalnog otpada je jedanput u tjedan dana. To niste izvršili, te je račun nevaljan, odnosno ne možete tražiti naplatu nečega što niste izvršili. ... Uz umanjenje i korekciju računa, te naravno ispriku zbog namjernog pokušaja naplate neizvršene usluge, ljubazno vas molim da tom prilikom pošaljete i zakonsku definiranu elektronsku evidenciju pražnjenja spremnika, kako bi svima bilo jasno koliko je puta podružnica Čistoća izvršila obveznu minimalnu javnu uslugu."

Sigurno ste zamijetili kako je čitateljica tražila "elektronsku evidenciju pražnjenja spremnika", a ako se pitate što to točno predstavlja podsjetit ću vas na često spominjano čipiranje, koje je gradonačelnik obećao do konca 2022. godine, a onda je u cijelosti odustao od njega...

Gradonačelnik odustao od čipiranja, doveo Čistoću u nezakonje i "bacio u vjetar" 10 milijuna eura

Nažalost, nisam još uvijek stigao napisati vrlo detaljan članak o čipiranju (iako sam dovršio istragu te zaokružio sve bilješke i dokaze), ali osnovne informacije možete pronaći u jednom od mojih prijašnjih članaka.

Ukratko, Zakon o gospodarenju odtpadom koji je donešen u ljeto 2021. godine ponudio je dvije opcije evidentiranja prikupljanja otpada: masa otpada izražena u kilogramima (vaganje) ili umnožak volumena spremnika i broja odvoza (čipiranje).

Zbog pragmatičnosti su se mnoge jedinice lokalne samouprave odlučile za čipiranje, a tako i Zagreb.

Sustav čipiranja svodi se na specijalni RFID čip koji je ugrađen u spremnike za otpad (op.a. kante i kontejnere), a koje kamion Čistoće evidentira elektronski s posebnim senzorom prilikom pražnjenja. Na kraju bi se sve te evidencije trebale nalaziti na računu korisnika.

Navedeno je temeljito propisano Zakonom o gospodarenju otpadom, ali i samom gradskom odlukom koja ističe u članku 20:

"Dokaz o izvršenju javne usluge preuzimanja miješanog komunalnog otpada je digitalna evidencija davatelja javne usluge kojom se evidentiraju očitanja RFID čipa ili barkoda koji se nalazi na spremniku korisnika javne usluge kod preuzimanja istog na obračunskom mjestu korisnika javne usluge, odnosno mjestu primopredaje pri čemu davatelj usluge ne odgovara za neovlašteno korištenje spremnika od strane trećih osoba, već je svaki korisnik usluge dužan osigurati da njemu dodijeljene spremnike ne koriste neovlašteno treće osobe.

Prihvatljivim dokazom izvršenja javne usluge za pojedinog korisnika usluge smatra se izvadak iz evidencije o preuzetom komunalnom otpadu koji sadrži vrijeme očitanja, identifikacijsku oznaku spremnika korisnika javne usluge i volumen spremnika koji se na zahtjev pojedinog korisnika usluge dostavlja tom korisniku elektroničkim putem, kada je to korisniku usluge prihvatljivo, ili na drugi način."

Da ja sve to ne izmišljam potvrđuje i sam gradonačelnik koji je 20.09.2022. na redovnoj konferenciji za medije izjavio:

"Tri godine traje čipiranje kanti, mi smo to ubrzali i završit će se do kraja ove godine. Čipiranje kanti nije u suprotnosti s novim sustavom odvoza, nego će ga samo poboljšati. Kad se građanin požali da mu nije ispražnjen spremnik, zahvaljujući čipiranju će postojati konkretan dokaz, pa ako je to greška Čistoće, morat će se obeštetiti!"

Čipiranje ipak nije uvedeno, a vjerojatno se niti neće uvesti...čitav projekt građane je koštao čak 10 milijuna eura !!!

U međuvremenu je zbog pritužbe na nepostojanje evidencije odvoza i sam Holding potvrdio da su računi u neusklađenosti sa zakonom:

Mislim da je svaki komentar suvišan...

Pogledajte gradonačelnikovu izjavu:

Imate informacije o ovoj temi? Uočili ste grešku? Kontaktirajte nas
Podržite nas i podijelite ovaj članak:

Brzi kontakt

Najnovije

Neven Brnjas, najpoznatiji ZET-ov zviždač i jedan od najpoznatijih domaćih ...

Uzeo sam simboliku Shakespeareovog trgovca koji u tom remekdjelu kao ...

Skoro godinu dana ističem kako je natječaj za podzemne spremnike namješten ...

Back to Top