Gradonačelnik priprijetio, gradonačelnik izvršio! Ophodarska služba Čistoće hoda gradom, prekopava smeće i piše kazne! Nažalost, čitava ophodarska služba je nezakonita jer ne postoji u organizaciji i sistematizaciji!
Vjerujem da se gradonačelnik ujutro probudi pa zove svoje zamjenike i onda razmišljaju što bi bilo cool "proizvesti"!
Nakon toga vjerojatno zovu Ivana Novakovića i naređuju prevodbu super moderne i genijalne ideje!
Nije da ne cijenim gradonačelnikov entuzijazam, ali da bar jednom konzultira pravnu službu o svojim glupostima!
Tako se gradonačelnik domislio da bi mogli u Odluci o komunalnom otpadu ubaciti sve i svašta, bez obzira što jeste, a što nije predviđeno krovnim Zakonom o gospodarenju otpadom (s kojim Odluka mora biti usklađena) i onda to provode u praksi bez organizacije i sistematizacije u Zagrebačkom Holdingu, u čijem sastavu se nalazi Čistoća.
A onda čitavu ekstravaganciju zaokružuje voditelj Čistoće koji će napisati i potpisati apsolutno sve što mu gradonačelnik naredi...čemu proturječiti gazdi, valjda on zna najbolje!
Long story short: Ophodarska služba je ustrojena izvan sustava organizacije i sistematizacije (što je nezakonito), a k tome radi se o poslovima za koje nije obavljena procjena rizika (što je također nezakonito) pa sve skupa predstavlja izuzetan set mogućih problema kako za radnike tako i za Holding! A i kazne za plave vrećice su također nezakonite!
Za današlji tekst trebat će vam sljedeći dokumenti (op.a. ja ću sve pojasniti, ali za one koji žele saznati više ili mi jednostavno ne vjeruju):
vanjska poveznica: Zakon o održivom gospodarenju otpadom (na snazi do 31.07.2021.)
vanjska poveznica: Zakon o gospodarenju otpadom (na snazi nakon 31.07.2021.)
vanjska poveznica: Odluka o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada
vanjska poveznica: Pravilnik o organizaciji i sistematizaciji Čistoće (2011.)
vanjska poveznica: Pravilnik o organizaciji Čistoće (2017.)
Idemo redom, najbolje da sjednete i otvorite kokice...
BTW molim upravu Holdinga da ne radi mobing istrage protiv zaposlenika nakon što pročitaju ovaj članak -- sve dokumente dali su mi sindikati pa probajte mobingirati njih...ako niste od onih koji maltretiraju samo nemoćne! ;-)
Vidjeli smo za vikend detektive Čistoće kako "hapse" prekršitelje
Histerično smiješna i najluđa reportaža ikad! I to ne samo od kad je Tomašević na vlasti!
Spektakularno kako su u ispratu prve ophodnje detektiva svih detektiva pozvani samo oni mediji koji prikazuju gradonačelnika u superlativu! Baš sam o takvoj transparentnosti maštao kad sam zaokružio TT na izborima! ;-)
Probrani i pozvani mediji pratili su najnoviji ojadni PR performans nastao u kuhinji Možemo indoktrinatora koji je trebao prikazati gradonačelnikovu odlučnost u borbi s najcrnjim i najopasnijim kriminalom - onim "smećarskim"!
Srećom, sasvim slučajno se tamo negdje zadesio novinar Z1 televizije pa sam odlučio "maznuti" njegov video, koji doista govori značajno više od ičega što bih ja napisao...
Zašto gradonačelnik u znak ozbiljnosti nije kaznio najprije sebe?!
Oni koji revno prate moje objave jako dobro znaju da odavno pratim gradonačelnikove spremnike za otpad i uredno ga podsjećam da je gradsku Odluku trebao najprije ustanoviti "pred svojim pragom" pa bi možda i mi drugi pratili njegov primjer, iako je navedena Odluka protuzakonita!
Kako se gradonačelnik oglušio odlučio sam ga "cinkati" ophodarskoj službi koja ga nije kaznila...
Ozbiljno se pitam je li gradonačelnik trgovao utjecajem i trebam li ga prijaviti Uskoku zbog toga?! :-)))))
Ugovorna kazna postoji tek od 2021. i ništetno je "prenešena" u gradskoj Odluci
Ugovorna kazna uvedena je novim Zakonom o gospodarenju otpadom iz 2021. godine (u ranijem Zakonu o održivom gospodarenju otpadom nije postojala) i omogućava jedinicama lokalne samouprave da ju integriraju u sklopu svojih Odluka.
To naravno i nema previše smisla jer je već detaljno opisana u samom zakonu, ali je gradonačelnik tu mogućnost iskoristio za deriviranje i izmišljanje (što je protuzakonito) pa je tako (u gradskoj Odlukci) ugovornoj kazni pridružio mogućnost kažnjavanja za plave vrećice i tipiziranje bokseve.
Ranije sam pisao o stručnom mišljenju mog odvjetnika koji ističe da je ugovorna kazna definirana gradskom Odlukom ništetna u upravo tom dijelu.
U ranijim člancima možete proučiti sve detalje, a ponovit ću najbitnije -- prema Zakonu je korisnik dužan:
* koristiti javnu uslugu na području na kojem se nalazi nekretnina korisnika usluge na način da proizvedeni komunalni otpad predaje putem zaduženog spremnika
* omogućiti davatelju usluge pristup spremniku na mjestu primopredaje otpada kad to mjesto nije na javnoj površini
* postupati s otpadom na obračunskom mjestu korisnika usluge na način koji ne dovodi u opasnost ljudsko zdravlje i ne dovodi do rasipanja otpada oko spremnika i ne uzrokuje pojavu neugode drugoj osobi zbog mirisa otpada
* odgovarati za postupanje s otpadom i spremnikom na obračunskom mjestu korisnika usluge, te kad više korisnika koristi zajednički spremnik zajedno s ostalim korisnicima usluge na istom obračunskom mjestu odgovarati za obveze nastale zajedničkim korištenjem spremnika
* predati opasni komunalni otpad u reciklažno dvorište ili mobilno reciklažno dvorište odnosno postupiti s istim u skladu s propisom kojim se uređuje gospodarenje posebnom kategorijom otpada, osim korisnika koji nije kućanstvo
* predati odvojeno miješani komunalni otpad, reciklabilni komunalni otpad, opasni komunalni otpad i glomazni otpad
* predati odvojeno biootpad ili kompostirati biootpad na mjestu nastanka
* dostaviti davatelju usluge ispunjenu Izjavu o načinu korištenja javne usluge
I isključivo zbog nepoštivanja navedenog se ugovorne kazne mogu određivati i zbog apsolutno ničeg drugog !!!
Uočavate li negdje u popisu plave vrećice? Ne? To znači da se ni na koji način ne može apsolutno nikoga kazniti zbog korištenja odnosno nekorištenja plavih vrećica, ma što god pisalo u gradskoj Odluci! ;-)
Još nešto interesantno, Zakon je propisao maksimalni iznos kazne ali i da kazna mora biti proporcionalna šteti pa se pitam kako se na kupovinu vrećice od cca 0,30 eura može odrediti kazna od 35 eura?!
Ophodarska služba je super ideja, ali (kao i mnoge do sada) nije propisno organizirana
Jako dobro znate da je sistematizacija u Holdingu upravo u tijeku i još uvijek nije dovršena!
Upravo tom sistematizacijom se službe poput ophodara mogu ustanoviti kroz popis i opis radnih mjesta uz utvrđene koeficijente i sve drugo što je potrebno.
Također dobro znate da se do donošenja dugo očekivane sistematizacije primjenjuje stara, točnije ona iz 2011. koja je djelomično dopunjena organizacijom iz 2017. godine.
Problem je što u toj (prastaroj) sistematizaciji koja je trenutno jedina na snazi (do donošenja nove koju upravo nestrpljivo očekujemo) ne postoji radno mjesto ophodara, niti zapravo bilo koji format bilo kojeg radnog mjesta koje bi na bilo koji način uključivalo "prekopavanje smeća"!
Nadalje, radnici smiju obavljati samo sistematizirane poslove za koje je obavljena procjena rizika. Procjena se radi za svakog radnika i sadrži sve ono što radnik radi u okviru svog radnog mjesta i procjenjuju se rizici, moguće ozljede, izloženosti...
Kako ne postoji sistematizirano mjesto "čeprkala po kantama" zanima me kako se postupa kada se radnik u čeprkanju primjerice (ne daj Bože!) nabode na iglu ili poreže i na taj način sebe zarazi. To bi sve trebalo biti u procjeni rizika uz odgovarajuću opremu za sprječavanje zaraze.
Gradonačelnik je taj problem "rješio" tako da je Davor Vić kao voditelj podružnice Čistoća napisao i potpisao nekakvu izmišljenu odluku i sad je "sve u redu"! Nažalost, svijet odraslih tako ne funkcionira -- sve odluke moraju biti utemeljene na nekim pravnim aktima, u ovom slučaju na organizaciji i sistematizaciji koja takvu odluku trenutno ne predviđa! ;-)
dokument: odluka Davora Vića o ophodarskoj službi
Postavlja se i pitanje zakonitosti aplikacije koju ophodari koriste -- nigdje nisam našao podatak o javnoj nabavi pa je moguće i ovo Uskočka tema! ;-)
Zasad se kažnjavaju poslovni korisnici, a građane će se kažnjavati kad sve spremnike stave pod nadzor...to znači 2085. godine...ako!
Tko prati moje tekstove dobro zna da je gradonačelnik javno obećao dovršiti čipiranje spremnika za otpad do konca 2022. godine, a kako to nije učinio ne može se korisnicima pružiti digitalni dokaz preuzimanja otpada i u skladu s tim sadržaj samog otpada postaje bespredmetan!
Uskoro (moguće već ovaj tjedan) objavit ću apsolutno sve o čipiranju, zašto je ono važno i zbog čega su trenutni računi Čistoće nezakoniti, no zasad ću ponoviti ono najbitnije o čemu sam pisao u jednom od ranijih tekstova.
Članak 64. ZOGO: Javna usluga sakupljanja komunalnog otpada podrazumijeva prikupljanje komunalnog otpada na području pružanja javne usluge putem spremnika od pojedinog korisnika i prijevoz i predaju tog otpada ovlaštenoj osobi za obradu takvoga otpada.
Članak 67. ZOGO: Kriterij obračuna količine otpada iz članka 66. stavka 1. točke 1. ovoga Zakona je:
1. masa predanog miješanog komunalnog otpada u obračunskom razdoblju izražena u kilogramima ili
2. volumen spremnika miješanog komunalnog otpada izražen u litrama i broj pražnjenja spremnika u obračunskom razdoblju.
Dakle, Zakon (a ipak on nešto vrijedi, ma što naš gradonačelnik mislio) je propisao da se otpad prikuplja pomoću spremnika, a za obručan količine prikupljenog otpada predviđene su dvije opcije, vaganje ili umnožak volumena spremnika i broja pražnjenja u obračunskom razdoblju!
Spremnik može biti (između ostalog) kontejner, a može biti i vreća. Od vaganja su svi odustali jer je tehnički izuzetno zahtjevno, pa se mahom (u RH) odabire umnožak volumena spremnika i broja odvoza u obračunskom razdoblju (op.a. maksimalno pojašnjeno X litara spremnik * Y br.odvoza mjesečno za ZG).
Nadalje, članak 66. ZOGO u točki 1. i 6. određuje da će predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave (u našem slučaju Gradska kupština Grada zagreba) donijeti odluku koja sadrži:
* kriterije obračuna količine miješanog komunalnog otpada (famozni varijabilni dio usluge)
* iznos cijene obvezne minimalne javne usluge s obrazloženjem načina na koji je određena (famozni fiksni dio usluge)
Članak 69. ZOGO propisuje da je davatelj usluge (u našem slučaju gradska Čistoća, odnosno Zagrebački Holding) dužan (točka 9.) voditi evidencije propisane člankom 82. Zakona, a taj pak članak propisuje da je davatelj usluge dužan voditi evidenciju o preuzetoj količini otpada od pojedinog korisnika usluge u obračunskom razdoblju prema kriteriju kojeg je odabrao, a takva evidencija se vodi u digitalnom obliku.
Nadalje taj članak propisuje da je sastavni dio te evidencije "Izjava i dokazi o izvršenoj javnoj usluzi", da ti podaci moraju biti dostupni na uvid korisniku usluge na njegov zahtjev, a sadržaj evidencije propisuje ministar pravilnikom.
Dakle, Zakon (opet naglašavam da on vrijedi, ma što naš gradonačelnik mislio) propisuje obaveznu evidenciju i to u digitalnom obliku, a ista mora biti dostupna svima nama na uvid po zahtjevu !!!
Prodaja plavih vrećica jednostavno ne ide pa se pojačavaju prijetnje !!!
Iz Čistoće mi izvori stalno javljaju kako prodaja plavih vrećica opada, što ne mogu potvrditi jer mi je Ivan Novaković spriječio pristup informacijama pa mogu samo špekulirati, ali postoji jedna živopisna činjenica...plave vrećice sam zatekao u Dugom Selu!
Dugo Selo je u Zagrebačkoj županiji pa plave vrećice nemaju tamo što tražiti -- jako me je zaintrigiralo što se dešava!
Kontaktirao sam neslužbeno svoj izvor u domaćem trgovačkom lancu koji mi je objasnio kako su "pretrpani" plavim vrećicama koje se "baš i ne prodaju previše" pa su morali rasporediti robu po okolnim centrima budući da nemaju skladište u klasičnom smislu (op.a. za one koji ne znaju, uglavnom se koriste police postojećih prodajnih mjesta kao "skladište").
Apeliram na građane da informacije iz ovog članka ne koriste za prozvodnju nereda, jer je cilj bio samo informirati građane o bizarnim potezima trenutne gradske vlasti i gradonačelnika Tomaševića!
A kazne ako ikad dođu svakako se javite, rado ću pomoći...ako mogu!
Podržite nas i podijelite ovaj članak: